Pasowanie na czytelnika

Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa chwila. Nic więc dziwnego, że ślubowanie przyszłych czytelników z klas Ia, Ib, Ic, które odbyło się w lutym 2019 r.  było dla nich ogromnym przeżyciem. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania oraz przygotowanie do samodzielnego wyboru książek.

A wszystko zaczęło się od pogadanki, z której dzieci dowiedziały się dlaczego warto czytać książki i jak je szanować.

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie musieli wykazać się znajomością bajek
i bajkowych postaci, z czym poradzili sobie na szóstkę. Po takim wprowadzeniu, skupione
i poważne uroczycie przyrzekły, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika.

Wreszcie przyszedł czas na zwiedzanie biblioteki szkolnej, zapoznanie się z jej zbiorami, regulaminem, zasadami udostępniania księgozbioru, a przede wszystkim na pierwsze wypożyczenie książki. W tym momencie radość nowych czytelników była największa.

Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.

Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało okolicznościowy dyplom i książkę ufundowaną przez Radę Rodziców.