“You Are What You Eat”

 

    W roku szkolnym 2011/12 w naszej szkole realizowany był międzynarodowy projekt językowy YOU ARE WHAT YOU EAT (Jesteś tym, co jesz). Współpracowaliśmy z hiszpańską szkołą IES Avelina Cerra z pięknego miasteczka nad Zatoką Biskajską Ribadesella (http://www.ribadesella.com/).
Projekt poprowadziły: Anna Szafarz oraz Margarita Renedo Gómez. 

Projekt składał się z kilku etapów. Na początku uczniowie obu szkół prezentowali siebie i swoją szkołę. Następnie wymieniali się prostymi przepisami, a uczniowie drugiej szkoły gotowali według nich dania i robili im zdjęcia. Wspólnie zastananawiano się, co można zrobić, aby nasze i partnerów przepisy były zdrowsze i jak możemy zmienić swoją dietę, aby dożyć stu lat.

Wszystkie etapy projektu były dokumentowane po angielsku w Internecie na specjalnym portalu etwinning. Projekt miał na celu nawiązanie nowych kontaktów między uczniami z różnych krajów, wzbogacenie słownictwa i umiejętności językowych oraz wymianę doświadczeń między różnymi kulturami.

Pod koniec 2011r. dołączyło do projektu liceum z francuskiego malowniczego miasteczka Vire w Normandii pod kierunkiem Celine Montois.

Na różnych etapach projektu uczestniczyło w nim ok. 40 uczniów. W ostatnim, najważniejszym, świetnie sprawdzili się:

 • Albert Michalski IIIg
 • Barbara Gipsiak Ia
 • Dominika Okrasa Ia
 • Iga Pawlak Ib
 • Karolina Wiśniewska IIIg
 • Maciej Izdebski Ia
 • Maciej Juszczakiewicz IIId
 • Ola Zielonka IIIg
 • Weronika Przybysz Id

Na zakończenie projektu uczniowie wraz z jego koordynatorką panią Anną Szafarz przygotowali prezentację w szkole: 19 czerwca 2012 r. na dużej przerwie uczniowie zaprezentowali przepisy, według których gotowali oraz była wystawa plakatów z przepisami naszych partnerów, degustacja ciast (nawet nauczyciele nie mogli się oprzeć !) i dystrybucja ulotek, dzięki którym można było spróbować upiec hiszpańskie i francuskie specjały w domu. Dominika, Karolina, Basia, Iga i Maciek wspaniale się spisali i zasłużyli na … ostatnie kawałeczki wypieków.
W środę na apelu Karolina Wiśniewska (III g), Iga Pawlak (I b) i Maciek Izdebski (I a) zostali nagrodzeni za twórczy wkład w projekt.

 • Obejrzyj zdjęcia z prezentacji w dniu 19.06.2012 r.
 • Ogólnie dostępny link do strony projektu jest tutaj.

Zachęcamy do udziału w dalszych projektach,  nie musisz być orłem z angielskiego, choć niewykluczone, że po projekcie już nim będziesz Smile.


Styczeń 2012

Nasi i hiszpańscy uczniowie nawiązali ze sobą kontakty, sporządzili profile na platformie eTwinning i wykonali prezentacje na wybrany przez siebie temat – niektóre prace możecie obejrzeć poniżej. Autorami są Weronika Stadnik, Kamil Bandyra i Iga Pawlak.

Iga Pawlak

Kamil Bandyra

Weronika Stadnik

Kwiecień 2012

W pierwszych miesiącach roku 2012 uczestnicy projektu pracowali nad tworzeniem po angielsku przepisów na proste dania ilustrując je zdjęciami. Nasi francuscy i hiszpańscy partnerzy zrobili podobnie i wszystkie przepisy zamieściliśmy na platformie eTwinning. Przykładowe prace możesz obejrzeć poniżej