Bandera na naszej szkole

Na początku października na budynku naszej szkoły, niczym na maszcie olbrzymiego oceanicznego okrętu, zawisła bandera. Powód? Dokładnie 1 października 1966 roku, czyli dokładnie 50 lat temu, na maszt jachtu „Opty”, patrona naszego gimnazjum, Leonida Teligi, wciągnięto banderę. Tak postanowiliśmy uczcić to szczególne wydarzenie razem z Klubem Żeglarskim „Czysty Wiatr” z Grodziska Mazowieckiego. Tym samym rozpoczęły się obchody kolejnego Roku Teligi, które zakończą się 28 maja 2017 roku w setną rocznicę urodzin tego wielkiego polskiego żeglarza.

Uroczystego wciągnięcia bandery dokonali pan Bogdan Belke, który poznał Leonida Teligę podczas jego spotkania z mieszkańcami Grodziska po powrocie z rejsu dookoła świata, pani Wiesława Śleszyńska, autorka książki o patronie pt. „Oczy pełne morza. Leonid Teliga i jego miasto – Grodzisk Mazowiecki” oraz Wojciech Szczęsny – uczeń gimnazjum, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta.

Bandera, która łopoce na stalowej linie przy ścianie szkoły, ma niezwykłą historię. Przez dziesięć lat pływała na różnych jachtach niemal po całym świecie, także była w tych miejscach, które odwiedził Leonid Teliga, razem z członami klubu żeglarskiego z Grodziska.