SOCRATES COMENIUS

O projekcie

Nasi partnerzy

Włosi

Niemcy

Hiszpanie

Francuzi
Lokalizacja szkół
Zegary słoneczne
Na Szkolny zegar
 Trochę teorii
Historia zegarów
Odkrycia
Podstawowe pojęcia geograficzne
Czas uniwersalny

Prawa Keplera.
Budowa  przenośnego  zegara słonecznego
Nasze pomiary
Wizyty robocze
Francja 2006
Polska 2007
Włochy 2007
Wycieczki związane z projektem.

       

Prawa Keplera

Prawami Keplera nazywamy trzy prawa astronomiczne, odkryte przez Jana Keplera i opisujące ruch planet wokół Słońca. Kepler sformułował je w oparciu o dane obserwacyjne, pozostawione przez Tychona Brache, nadwornego astronoma cesarza Rudolfa II. Wynikało z nich jednoznacznie, że planety nie krążą wokół Słońca po okręgach, jak przyjmował Kopernik. Wierząc jednak w zasadniczą słuszność teorii Polaka, Kepler poszukiwał innej nieskomplikowanej krzywej, po której odbywa się ruch planet – kilka lat wytrwałych obliczeń i poszukiwań prowadzonych metodą prób i błędów (Kepler rozpoczął współpracę z Brachem w roku 1600) doprowadziło go do wniosku, że odpowiednią krzywą jest elipsa. Rezultaty swe opublikował w roku 1609 w dziele Astronomia nova ... (Nowa astronomia... – pełny tytuł księgi jest znacznie dłuższy). Po kolejnych kilku latach uzupełnił je trzecim prawem, opublikowanym w roku 1619 w Harmonice Mundi (Harmonia świata).

Były to prawa empiryczne, lecz ich znaczenie dla dalszego rozwoju fizyki trudno przecenić. Wiadomo dziś, że były one jedną z inspiracji, którymi kierował się Newton pracując nad stworzeniem swojego prawa powszechnego ciążenia.

Pierwsze prawo Keplera 

Pierwsze prawo Keplera stwierdza, że planeta porusza się wokół Słońca po elipsie, w której jednym z ognisk jest Słońce.

|O_{1}*P_{1}| + |P_{1}*O_{2}| = |O_{1}*P_{2}| + |P_{2}*O_{2}| \,

Dla dowolnych P1 i P2, gdzie O to Słońce.

Z praw mechaniki wynika, że prawo to jest spełnione w przybliżeniu bardzo dużej masy Słońca.

Drugie prawo Keplera 

Drugie prawo Keplera mówi, że w równych jednostkach czasu, promień wodzący planety poprowadzony od Słońca zakreśla równe pola. Wynika stąd, że w peryhelium (w pobliżu Słońca), planeta porusza się szybciej niż w aphelium (daleko od Słońca).

Twierdzenie to wynika z zasady zachowania momentu pędu.

Trzecie prawo Keplera 

\frac{T^2_1}{r^3_1}=\frac{T^2_2}{r^3_2}=const.

Trzecie prawo Keplera głosi, że stosunek kwadratu okresu obiegu planety wokół Słońca do sześcianu średniej arytmetycznej największego i najmniejszego oddalenia od Słońca jest stały dla wszystkich planet w Układzie Słonecznym.

Czwarte "prawo" Keplera 

Tajemnica kosmograficzna wg Keplera

Tajemnica kosmograficzna wg Keplera

W rzeczywistości Kepler sformułował cztery prawa opisujące ruch planet, jednak według współczesnej metodologii naukowej czwarte z nich nie znalazło poparcia teoretycznego i obecnie nie jest uznawane "prawem", a jedynie ciekawą zbieżnością.
Mianowicie, w opublikowanej w roku 1596 książce Mysterium cosmographicum (Tajemnica kosmograficzna) Kepler stwierdził, że jeśli na sferze wyznaczonej przez orbitę Merkurego (która w dobrym przybliżeniu jest okręgiem) opiszemy ośmiościan foremny, to okaże się, że jest on wpisany w analogiczną sferę Wenus. Jeśli na tej sferze opiszemy dwudziestościan foremny, to będzie on wpisany w sferę Ziemi; kolejny dwunastościan foremny wpisany jest w sferę Marsa, czworościan foremny opisany na niej wpisany jest w sferę Jowisza, a opisany na niej sześcian wpisany jest w sferę Saturna.

 

 

Autor strony: E.Błazucka